<style> .wpb_animate_when_almost_visible { opacity: 1; }</style>

ANA SAYFA Bankalar İMKB Takas ve Saklama Bankası A.Ş.
İMKB Takas ve Saklama Bankası A.Ş. Logo

İMKB Takas ve Saklama Bankası A.Ş. Bilgileri ve Şubeleri

1995 tarihinde kurulan İMKB Takas ve Saklama Bankası A.Ş. bankasının veri tabanımızda kayıtlı 1 şubesi vardır. İMKB Takas ve Saklama Bankası A.Ş. şubeleri 09:00 - 17:00 çalışma saatlerinde hizmet vermektedir. Mesai saatleri haricinde 444 74 74 numaralı İMKB Takas ve Saklama Bankası A.Ş. müşteri hizmetleri telefonunu arayarak destek alabilirsiniz.

Kayıtlı Şube Sayısı
1
Banka Kuruluş Tarihi
1995
Genel Müdürlük
Şişli Merkez Mahallesi, Merkez Caddesi, No: 6 34381 Şişli-İstanbul-Türkiye Telefon: +90 212 315 25 25 (pbx) Faks: Faks : +90 212 315 25 26
Merkez Şube
Şişli Merkez Mahallesi, Merkez Caddesi, No: 6 34381 Şişli-İstanbul-Türkiye Telefon: +90 212 315 25 25 (pbx) Faks: Faks : +90 212 315 25 26
İMKB Takas ve Saklama Bankası A.Ş.
Banka Kodu (EFT Kodu)132
SWIFT/BIC KoduVSBTRIS
İnternet Sitesiwww.takasbank.com.tr
Müşteri Hizmetleri444 74 74
Çalışma Saatleri (Mesai Saatleri)09:00 - 17:00

İMKB Takas ve Saklama Bankası A.Ş. şubelerini buradan hızlıca listeleyebilirsiniz.

  • Tarihçesi:
    İMKB’nin faaliyete başladığı dönemde İMKB’de gerçekleştirilen alım-satım işlemlerine ilişkin teslim yükümlülükleri, piyasa katılımcıları tarafından Borsa dışında gerçekleştirilmekte iken 1988 yılında İMKB bünyesinde kurulan bir müdürlükle takas işlemleri Borsa bünyesinde yapılmaya başlanmış, 1992 yılı başından itibaren ise takas ve saklama görevi İMKB ve üyelerinin ortaklığı ile kurulan İMKB Takas ve Saklama A.Ş.’ye tevdi edilmiştir. 23 Mart 1995 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 95/6551 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yatırım bankasına dönüştürülmüş olan Takasbank, 1996 yılı başından itibaren de ilgili mevzuat hükümlerine uygun bir çerçevede mali piyasalara yönelik bir şekilde ihtisas bankacılığı yapmaktadır.
  • İMKB Takas ve Saklama Bankası A.Ş. Hakkında:
    Menkul kıymet alım/satım işlemlerinin takası, İstanbul Menkul Kıymetler Borsasının (İMKB) faaliyete geçtiği tarihlerde üyelerin kendi aralarında gerçekleştirilirken, 1988 yılından itibaren Borsa bünyesinde kurulan bir müdürlük tarafından yerine getirilmeye başlanmıştır. Ocak 1992 tarihinde ise Borsada gerçekleşen işlemlere ilişkin menkul kıymetlerin takası ve saklama yetkisi, İMKB ve üyelerinin ortaklığı ile kurulan İMKB Takas ve Saklama A.Ş.ye verilmiş ve şirket bu tarihte faaliyete geçmiştir. 1996 Ocak ayından itibaren de bu şirket, Takasbank-İMKB Takas ve Saklama Bankası A.Ş. adıyla bir sektör bankasına dönüşmüştürTakasbank personeli, ve ilgili işlemler için tüm Aracı Kuruluşlarca kullanmakta olan yazılımlar, Takasbank Bilgi İşlem Merkezi tarafından geliştirilmektedir. Sistem altyapımız entegre çalışan veritabanı sunucuları ve uygulama sunucuları üzerine inşa edilmiştir. Bu durum, yeni gelişmelere kolaylıkla adapte olma imkanını ve programların bakım kolaylığını sağlarken, bankanın kendi çalışma konularına özgü know-how birikimini sağlaması gibi önemli bir avantajı da beraberinde getirmektedir. Genel olarak sistem iki katmanlı mimari üzerine kurulmuş olup, MKK entegrasyonu ile üç katmanlı bir yapı da kullanılmaya başlanmıştır. İMKB üyesi banka ve aracı kurumlar, kendi ofis terminallerinden Takasbank bilgisayar sistemine on-line bağlanarak Takasbank ve MKK bünyesindeki işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. Üyelerin MKK bağlantıları da Takasbank üzerinden sağlanmaktadır. Ayrıca, dileyen aracı kurumlar, Takasbank Elektronik Transfer Sistemi-TETS vasıtası ile Merkez Bankası EFT sistemine erişerek, ödeme ve menkul kıymet transfer işlemlerini yapabilmektedirler.

İMKB Takas ve Saklama Bankası A.Ş. şubelerini buradan hızlıca listeleyebilirsiniz.

İMKB Takas ve Saklama Bankası A.Ş. şubelerine aşağıdaki haritadan seçim yaparak ulaşabilirsiniz.